SZUKAJTROP - Hodowla Psów Myśliwskich
                                                     "pies nieodzownym towarzyszem łowów"
Jagdhundezucht "Suche nach dem Tritt"
                                "Ein Hund - der unerlasslicher Jagdfreund"
Posokowce, w tym posokowiec bawarski, są psami o wybitnych predyspozycjach.
Ich niespotykane zdolności węchowe stawiają je w czołówce psów tropiących.
Użytkowy posokowiec winien charakteryzować się spokojną, zrównoważoną psychiką oraz pasją łowiecką, która pozwala mu na dążenie za tropem, a gdy zachodzi konieczność, motywuje go do podjęcia gonu za uchodzącym postrzałkiem i jego zatrzymania, zwanego stanowieniem.

Jak to się zaczęło? 

              
         Chęć posiadania posokowca prześladowała mnie od lat szkolnych, kiedy to mój ojciec w latach 80-tych zakupił jedną z pierwszych suczek tej rasy na Mazurach. Szkolenie i układanie posokowca było wówczas bardzo utrudnione z uwagi na brak właściwej literatury krajowej i zagranicznej. 
         Wyrazem "egzotyki" posiadania w tamtych latach posokowca na zawsze zostanie w mej pamięci pytanie kolegów-myśliwych: "co to za rasa?".  
Sunia imieniem Asta, po 3 latach pracy i szkolenia zaczęła wreszcie pracować na dobre imię swojej rasy. Zginęła pod kołami ciężarówki w wieku 6 lat.
 
         Przez szereg kolejnych lat polowałem bez psa utwierdzając się - podczas prób samodzielnego szukania zestrzału i farby - w przekonaniu, że pies jest jednak niezbędny. W końcu warunki zawodowe i lokalowe pozwoliły mi na podjęcie świadomej decyzji zakupu psa.
         W roku 2006r. kupiłem wreszcie upragnionego posokowca. Zula znad Wełny miała być przede wszystkim psem pomagającym mi w polowaniach. BORA (bo tak ją nazywamy), po zdobyciu pierwszych doświadczeń w pracy na naturalnym postrzałku  i po przepolowaniu całego sezonu, po starcie na Konkursie Pracy Posokowców i Tropowców w Dąbrówce w kwietniu 2008r. uzyskała certyfikat użytkowości.
         Ponieważ szybko okazało się, że Bora doskonale radzi sobie również na ringach wystawowych,
a jej praca w łowiskach spełnia wszystkie moje oczekiwania, podjąłem decyzję o utworzeniu hodowli, która pozwoli na przekazanie jej cech kolejnym pokoleniom.
Nazwa hodowli pochodzi od zwyczajowo używanej przeze mnie komendy zachęcającej psa do podjęcia tropu.  

 

 
         Z braku możliwości zapewnienia psu dostatecznej ilości pracy na polowaniach indywidualnych postanowiłem spróbować współpracy z jednym z bardziej znanych Ośrodków Hodowli Zwierzyny na Mazurach. Dzięki uprzejmości p.Nadleśniczego zaczęliśmy pracować na polowaniach zbiorowych dla myśliwych polskich i zagranicznych. Równolegle udało mi się nawiązać kontakt z kilkoma Kołami Łowieckimi oraz OHZ.
 
 
 
 
         Praktyka zdobyta na tych polowaniach, w tym doświadczenia kilkudniowej pracy w ciężkich warunkach pogodowych, zaowocowała pomysłem kupienia kolejnego posokowca - tym razem psa.
          Założeniem przy zakupie było dochowanie się mocnego, twardego psa gotowego do stawienia czoła najcięższym warunkom pracy. Nie bez znaczenia przy wyborze konkretnego szczeniaka była kwestia linii hodowlanej, która pozwoli na bezproblemowe kojarzenie psów w naszej własnej hodowli. I tak pojawił się u nas Akron z Obrytek, w domu nazywany GROTEM.
Grot okazał się psem o dużej pasji łowieckiej, potrafiącym w wieku 13 miesięcy stanowić z powodzenie postrzałka. Ku memu zaskoczeniu okazał się, w przeciwieństwie do Bory, oszczekiwaczem. Pierwsze przepolowane pole pozwala łączyć z jego pracą duże nadzieje.
 
Myślę, że kolejny raz udało mi się wybrać odpowiedniego psa ...      

 

  

 

 

 

 

Wspierane przez Hosting o12.pl

Posokowiec bawarski jest również ceniony jako pies towarzyszący.
Jest psem o wrażliwej psychice, co powoduje szczególną więź z właścicielem.
Wobec dzieci często wykazuje opiekuńczość.
Emanuje przyjazną i wesołą energią, jednak wobec obcych często bywa nieufny.
Jak większość psów ras myśliwskich, posokowiec jest wspaniałym członkiem rodziny, pokazującym "lwi pazur" dopiero podczas pracy w łowisku.